Patarimai palūžus Windows XP

pagal | 2010 11 17

Patarimai skirti tiems, kurie dirba su Windows XP sistema. Jeigu jūs su ja atsisveikinote ir įsidiegėte naujesnę ( o gal Linux distribuciją) – tai šis straipsnelis ne jums skirtas. Nors aš pats metus dirbau su Windows Vista, o dabar nusipirkau Windows 7 Professional licenciją, bet dažnai susiduriu su kompiuterių problemomis, kuriuose įdiegta  Windows XP sistema.  Juk ne visi skuba pirkti naują OS licenciją, jei kompiuteris pirktas su XP OEM.

Patarimai skirti užstrigusiai XP OS tvarkyti. Ar jie jums padės – nesiryžčiau garantuoti, nes kartais vienai iškilusiai problemai būna dešimt patarimų, o kai juos visus išbandai, supranti jog be kietojo disko formatavimo čia neišsiversi.

Kuriais atvejais būtų galima pritaikyti šiuos patarimus? Jeigu jūsų XP OS nebe užsikrauna, bet kažkurioje vietoje užstringa – tai pats laikas skaityti ir bandyti pritaikyti.  Šie patarimai yra išbandyti ir ne vieną kartą yra padėję atstatyti sistemą, kai jau „kvepėdavo“ kietojo disko formatavimu.

LAST KNOWN GOOD CONFIGURATION

Paskutinė pilnai užsikrovusi konfigūracija (toliau LKGC). Tai XP programa,sekanti sistemos užsikrovimą. Jeigu sistema galutinai užsikrovė – programa įrašo užsikrovimo duomenis (registrai, tvarkyklės ir t.t.). Užstrigus XP sistemai – perkraunam kompiuterį ir spaudžiam F8 klavišą (galima ir kelis kartus nuspaust). Pasirodo meniu, ir čia pasirenkame LKGC. Kompiuteris krausis truputį ilgiau, ir užsikraus su prieš tai buvusia išsaugota konfigūracija. Būna atvejų, kad kompiuteris užstringa arba persikrauna ir šis punktas nesuveikia.

SYSTEM RESTORE

Sistemos atstatymas (toliau SR) taip pat įdiegta XP sistemoje programa automatiškai išsauganti registrus bei sisteminių bylų kopijas prieš kai kuriuos sisteminius pokyčius. Pavyzdžiui, diegiant kai kuriuos atnaujinimus iš Microsoft tinklapio SR padaro atsarginę kopiją. Taip pat atsarginę kopiją galime padaryti ir rankiniu būdu aktyvavę SR (dažniausiai apie tai pagalvojame XP sistemai palūžus). Aklai pasitikėti SR vėl gi neišeina, nes ji saugo daromas kopijas ribotos talpos kataloge (talpą galima padidinti arba sumažinti) ir jeigu nauja kopija nebetelpa – pašalinama sena kopija. O galbūt šiandien jums ir reikia tos senosios kopijos! Kai kas sugalvoja SR išjungti –  tada ji sunkią valandą niekuo nepadės. SR kartais pasinaudoja ir kai kurie virusai, todėl jeigu kompiuteris buvo užkrėstas virusu, ir paleidote sistemos atstatymą – galima prikelti virusą naujam gyvenimui.

Kai kas pagalvos – jei sistema neužsikrauna, kaip dar galima pasiekti SR?  XP sistemą galima  bandyti užkrauti Safe Mode  (saugiu režimu) režimu, jeigu tik užsikraus. Paleidę kompiuterį spaudžiame F8 klavišą ir pasirinkę Safe Mode ir laukiame kol sistema užsikraus. Safe Mode režimas yra ypatingas tuo jog neužkrauna daugelio tarnybų ir tvarkyklių. Kai kurias tvarkykles sukeičia standartinėmis. Pasileidus šiam režimui iš kart atsiranda langas siūlantis paleisti SR. Paleidžiame – pasirenkame atskaitos tašką ir pradedame sistemos atstatymą.

BIOS PARAMETRŲ ATSTATYMAS

Jeigu jūsų kompiuterio BIOS sistemai parametrai nebuvo keičiami – tai vargiai ar padės, bet jeigu tokios informacijos negalite sužinoti, pabandykite atstatyti BIOS parametrus gamykliniais. Paleidę kompiuterį spaudžiate vieną iš klavišų priklausomai nuo kompiuterio: Delete, F2 arba kt. Galima pasiskaityti instrukcijoje (nešiojamojo kompiuterio instrukcijoje arba stacionaraus kompiuterio sisteminės plokštės instrukcijoje). Pasileidžia BIOS sistema ir surandame punktą, kuris leidžia atstatyti gamyklinius parametrus (default). Nustatymus išsaugom ir persikrovęs kompiuteris parodys ar tai buvo BIOS kaltė, ar problema slypi gyliau.

KOMANDOS, KOMANDOS

Teko patirti, jog kartais XP pasikrovimas lūžta dėl atsiradusių kietajame diske klaidų. Nebūtinai, kad tos klaidos bus techninės – tiesiog kartais dirbant sistemai visu pajėgumu ir dingus elektros srovei kompiuteris išsijungia kartu sugadindamas kai kurias sistemines bylas. Ir nesvarbu, kad kietajame diske įdiegta NTFS bylų sistema, kuri kažkiek tai supranta apie transakcijas. Kartais tokiais atvejais gali atsirasti problemos su pasileidžiamuoju sektoriumi. Probemos gali įvykti ir ne dėl elektros srovės dingimo – užtenka perkrauti kompiuterį „Reset“ mygtuku ir sistema nebe užsikrauna.

Pasileidžiame XP sisteminį kompaktą ir jam pilnai užsikrovus pasirenkame Recovery Console ( sistemos atstatymo konsolę ). Pasileidžia juodas langas, kuris vėliau paprašo administratoriaus slaptažodžio, o jį suvedus jūs patenkate į komandinės eilutės „karalystę“.

  • Paleidžiame disko klaidų tikrinimo komandą chkdsk  /r ir palaukiame kol sistema pertikrinama. Jeigu ataskaitoje matome klaidas, kurios buvo ištaisytos – galbūt perkrovus kompiuterį galėsime džiaugtis užsikrovusiais „langais“.
  • Papildomai galime paleisti komandas fixboot ir fixmbr (smulkiau nenagrinėsiu)  paleidžiamojo sektoriaus atstatymui. Jeigu buvo įdiegta papildomai Linux distribucija – po šių komandų paleidimo dings meniu, kuris leisdavo pasirinkti OS, o vietoje jo užsikraus XP.

AUTOMATED SYSTEM RECOVERY

Paleidus XP sisteminį kompaktą galima bandyti sistemą pataisyti Automated System Recovery (automatinis sistemos atstatymas) įrankiu. Atsiradus meniu, kuris leidžia pasirinkti sistemos diegimą arba Recovery Console, apie kurią rašiau aukščiau – renkamės sistemos diegimą. Atsidariusiame lange renkamės “ … repair the selected Windows…“ ir prasidės naujų bylų kopijavimas. Procesas užtruks panašiai, kaip diegimas, bus pareikalauta CD kodo ir kitų nustatymų. Užsikrovus sistemai – pasileis visos prieš tai įdiegtos programos ir visos bylos liks išsaugotos.

Jeigu šio meniu nematote, o yra kiti pasirinkimai, vadinasi CD netinka. Galbūt jūsų sisteminis kompaktas yra su SP2, o kompiuteryje XP su SP3. Arba kompakte korporatyvinė versija, o kompiuteryje – OEM. Jeigu nerasite tinkamo kompakto – šio meniu pasirinkimo nepavyks pamatyti. Taip pat kompaktas su XP Professional netiks kompiuteryje esančiai XP Home Edition sistemai.

REGISTRŲ KOPIJAVIMAS

Ne vieną kartą teko panaudoti šį būdą ir pavyko gana sėkmingai. Įdiegus Windows XP iš kart yra išsaugoma registrų kopija, kurią bet kada galima atstatyti. Sistema užsikrauna be vėliausių registrų pakeitimų, todėl visi ten buvę virusai tiesiog dingsta. Taip pat šis būdas turi ryškų trūkumą – taikomosios programos nepasileis, įdiegtos tvarkyklės nebeveiks. Sistemą paleisti pavyko, bet ar iš naujo perdiegti programas, ar įdiegti iš naujo pačią XP sistemą – jums spręsti.

Registrus perkopijuosime kitos OS pagalba, kuri gali pasileisti iš CD  arba USB atmintinės. Tinka ir Hiren’s Boot Cd. Pasileidžiame bylų tvarkymo programą ir susikuriame dabartinio registro kopiją, kuris yra C:\Windows\system32\config\ . Registras susideda iš bylų; SYSTEM, SOFTWARE, SECURITY. Yra byla SAM, kurioje saugomi slaptažodžiai, bet dažniausiai jos kopijuoti neprireiks.

Kai padarėm registrų bylų atsargines kopijas, dabar iš C:\Windows\repair katalogo bylas (SYSTEM, SOFTWARE, SECURITY) perkopijuojam į C:\Windows\system32\config\ . Kopijavimą galima atlikti ir komandomis.

Pabaigai. Jeigu visi išvardinti punktai nepadėjo, galbūt reiktų atsakymo ieškoti internete, nes priežasčių gali būti labai daug. Pavyzdžiui, sugadinta sisteminė byla, kurią būtų galima atstatyti iš sisteminio CD kompakto expand komandos pagalba. Aišku tai būtų paprasta jeigu XP nurodytų tikslią priežastį, bet dažnai būna, kad priežastis dėl kurios byla nepasileidžia glūdi kitoje byloje kurios pirmajai nepavyksta užkrauti. Atstačius bylą – problema pasilieka. Dar galima bandyti paleisti sisteminę sfc komandą, nors man nepavyko susilaukti džiuginančių rezultatų. Jeigu kompiuteris nuolat persikrauna – pasileidus F8 galima nustatyti, kad užstrigus sistemai parodytų klaidos langą (BSOD).

Jeigu sistema užstrigo po tvarkyklių diegimo – galimas atvejas, kad susipešė skirtingų įrenginių IRQ. Teko patirti panašų dalyką, kai tinklo plokštės IRQ dubliavosi su kito įrenginio IRQ. Įdiegus tvarkykles – sistema pakibdavo. Problemą pavyko išspręsti atsisiuntus tvarkykles iš trečiųjų šalių.

Viską išbandžius nereikia nuleisti rankų – dar yra galimybė suformatuoti diską.

Šaltinis: blog.panko.lt

VN:F [1.9.13_1145]
Reitingas: 0.0/10 (0 balsų)
Website Pin Facebook Twitter Myspace Friendfeed Technorati del.icio.us Digg Google StumbleUpon Premium Responsive
Parašykite komentarą